Prohlášení k výsledku prezidentských voleb

Vážení a milí, 

včera byl prezidentem zvolen Miloš Zeman.

Jak víte, nešla jsem k volbám a vážím si toho, že každý z Vás volil podle své rozvahy a s plnou odpovědností. Bylo těžké vybrat dobré řešení a proto ctím volbu každého jednotlivého člověka. My sami za ni ručíme teď i později.

Všichni se však setkáváme  s určitou hysterií, která hledá viníka nastalého stavu. Lidé, kteří si přáli Karla Schwanzenberga obviňují ty z nás (včetně mne), kteří se rozhodli k volbám nejít a označují je za strůjce jeho  prohry. Vím, že si to neuvědomují, ale vlastně jednají podle starého komunistického hesla : „kdo nejde s námi jde proti nám.“

Znovu opakuji hlavní důvody, pro které jsem si nedokázala vybrat „menší zlo“ a týkalo se obou kandidátů. Především: jedno selhání už předem připravuje další. Kdo touží po moci více než po vlastní cti, má předpoklady selhávat i nadále. Kromě toho naše země potřebuje nové myšlenky a nové programy změny, které jedině pomohou, vedle mravního chování a návratu ideálů, nastartovat lepší atmosféru a naději pro budoucnost.

Měli jsme deset let Václava Klause, budeme mít Miloše Zemana. Umíme žít vlastní životy, které jsou odtržené od reality těch „nahoře“. Naše úkoly nekončí, naopak jsou a budou ještě aktuálnější. Tím prvním je vrátit se k toleranci a neprodlužovat napětí a válku názorů. To je důležitější než osoba, která bude na Hradě. Je třeba smířit se faktem, že většina spoluobčanů ještě touží po silném muži a podléhá manipulaci peněz.

Přesto se vytvořila skupina těch, kdo se dívají dál a chtějí navázat na nalezenou solidaritu a spolupráci. Budeme pokračovat ve spojování těchto lidí, budeme rozvíjet nové programy a myšlení. Jenom vědomí lidé mohou jít dál.

Přeji hodně sil a štěstí do nadcházející doby.

Táňa Fischerová.